Ölüm ve Kayıplarımız

Ölüm ve KayıplarımızÖlüm ve kayıplarımız… Ölüm deyince ilk aklımıza fiziksel kayıplarımız geliyor. Oysa ölümün yasını tutarken eşanlı olarak bambaşka yas kapılarımız da doğuyor.
Bu görselde de görebileceğin gibi ölüm merkeze oturmuş olsa da, bunun çevresinde birçok yas şekillenmeye başlıyor. Yakınlık kaybı ile başlıyor çerçeve… Belki onu her gördüğünde mutlu oluyordun ya da her gün telefonda sohbet ediyordun. O, senin için bir anlam ifade ediyordu belki. Belki de ölüm bir güven kaybını doğurdu, öyle ya belki de sırtını dayarken kale gibi olan duvarın yıkıldı. İnanç kaybı yaşıyorsun belki de hastalığı süresince iyileşeceğini ve tedavinin işe yarayacağını büyük bir arzuyla dilemiştin ama olamadı. Belki de o kişiyle gelecek planları yapıyordun. Evlilik, önümüzde yaz gideceğiniz bir tatil ya da sadece onsuz yaşayamayacağınızı düşünmek de bir gelecek kaybı… Belki bu ölümle birlikte finansal olarak da zorlanmaya başladın… Ya da o kişiye bakım veren kişi rolünü üstlenmiştin ve sen de sağlık kaybı yaşamaya başladın… Yasını yaşarken belki en yakınım dediğin kişilerin basmakalıp sözleri ile karşılaştın ve yas izolasyonu yaşaman, bazı arkadaşlarının da kaybına neden oldu.
İşte bunlardan biri ya da birkaçı ölümle gelen kaybına eklenmiş yasların olabilir. Ne yazık ki bir yasımızın kapısını araladığımızda odadan bambaşka yaslar da kendilerini göstermeye başlıyor.
Eğer siz de bir yas sürecinden geçiyorsanız ve özellikle kendinizi yas izolasyonunda hissediyorsanız, bir yas eslikçisinin açık, nazik ve yargısız kabul alanında yasınızı dillendirmek isteyebilirsiniz. Böyle bir ihtiyacın varsa haberleşelim.
Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

Benzer yazılar

Yorum Yapın

*