Antalya Köprülü Kanyon’da Rafting ile köpüklü sulara…

rafting

Toros dağlarından doğup, doğa harikası Köprülü kanyondan geçen Köprüçay Irmağı’nda rafting yapmak için yollardayız bu sefer de… Yaklaşık 14 km’lik bu parkurda rafting yaparken nefes kesici doğanın da tadını çıkartıyor olmak ayrı bir keyif…

Her yaştan insanın deneyimleyebileceği bu rota güvenli ve eğlenceli…

Rafting hizmeti veren firmalar nehrin kenarında konumlanmış. Duş, giyinme alanları kendi alanlarında mevcut. İlk önce küçük bir eğitim alıyoruz konusunda uzman kişilerden… “Botun neresine oturmalıyız, küreği nasıl tutup çekeceğiz, alacağınız komutlar şöyle olacak, suya düşerseniz şöyle müdahale edeceğiz” diye… Sonra onar kişilik gruplar oluşturuluyor. Can yeleği ve kask mecburi. Can yelekleri tatlı su için üretilmiş özel malzemeler olduğundan kaldırma kuvveti daha fazla. Durum böyle olunca da bu parkur için yüzme bilmenin çok da önemli olmadığı söyleniyor.

Kızım ve ben kendimize uygun malzemeleri alıp araçlarla parkura başlayacağınız alana transfer ediliyoruz. Her botun bir nehir rehberi bulunuyor. Rehberimiz botun kenarında bizi konumlandırmasını takiben eğlence başlıyor. Gerçekten de bottan kendi isteğiniz haricinde düşme olasılığınız yok denecek kadar az. Ama su o kadar berrak ve temiz ki zaten kendiniz suya girmek isteyeceğiniz de kaçınılmaz…

rafting2

Bazen su köpürüp heyecanlanıyor, bazı yerde ise durgunlaşıyor… Sakin yerlerde yanaşan diğer botlarla su savaşları oluyor ya da rehberiniz suya girmek için izin de veriyor. Suyun kabardığı noktalarda asıl heyecan başlıyor. Komutlara uyuluyor; kimi yerde küreklere daha fazla asılırken, kimi yerde botun kenarlarındaki ipe tutunma emri yükseliyor.

rafting3

İçinde adrenalin olan şeyleri seviyorum. Ama hep havada mı olacak? Paragliding, skydive derken… Biraz da su ile maceralarımıza kaldığı yerden devam edelim öyle değil mi?

Eğer okumadıysanız, eminim bu yazılar da ilginizi çekecek… 

Uçmayı seviyorum! Ölüdeniz, Babadağ Atlayışı…

15.000 feet yükseklikten gökyüzü dalışı: Skydive Las Vegas!

Sualtının renkli dünyasını keşfedin!..

Gökyüzünden merhaba! Paragliding…

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

Benzer yazılar

Yorum Yapın

*