Gökçen Atamgüç ile beyne ve ruha masaj yapmaya ne dersiniz?

Şans eseri tanıştık Origami Eğitmeni Gökçen Atamgüç ile… İş yerime gelen bir telefon belki bugünkü dostluğun başlangıcı oldu…. Nasıl mı?

1DSC08241Gökçen Hanım beni aradı bir gün… Dedi ki “Origami ile ilgileniyorum acaba ortak bir çalışma yapabilir miyiz?” Hepimizin, her gün karşılaştığı diyaloglardan biriydi belki ama bizimki pek öyle olmadı. Uzun uzun konuştuk telefonda, sonra yazışmaya başladık geçen bir yılı aşkın süreçte. Evet biz ortak bir çalışma yapamadık belki ama daha tanımadan bir sevgi oluşmuştu aramızda…

Bugün kendisi ile tanıştığımda sanki yıllardır bir arada gibiydik. Ama hala sormak istediklerim vardı O’na…

Busece: Origami diyoruz da nedir origami?

GA: Kağıt katlama sanatının adı origami. Tarihe bakıldığında Çinliler tarafından icat edilip Japonya’ya da budistler tarafından getirildiği ve gelişimini burada sürdürdüğü için origami ismini Japonya’dan aldığı biliniyor.

Busece: Origami ile çocuklarımızın gelişimine nasıl bir fayda sağlayabiliriz?

GA: Origamiye sadece eğlence gözüyle bakmak yanlış olur. Origami aynı zamanda kişinin yaşamsal becerilerini geliştirebileceği bir yöntem. Özellikle çocuklar açısından bakılırsa davranışsal, sosyal, zihinsel ve duygusal açıdan fayda sağladığı gözleniyor.

Busece: Nasıl bir gelişim biraz açar mısınız?

GA: Origami tekrarlayan eylemlerle öğreten bir metod. Kağıdın nasıl bir hayvana ya da bir objeye dönüşebildiğini gören çocuk, dönüşüm fikrini somut olarak yaşıyor. Bunu yaparken sosyal olarak da iletişimde kalmak durumunda. Uygulama sırasında karşısındakini anlaması, kendini ifade etmesi, gerektiğinde soru sorması, dinlemesi, yanındaki arkadaşına yardım etmesi, paylaşması gerekiyor. Bu da hem dil gelişimine katkı hem de davranışsal yetisine. Sağ ve sol elin aynı anda kullanılıyor origamide. Bunun da zihinsel gelişime katkısı yadsınamaz. Sonuçta kendi yarattığı başarısını elinde tutan çocuğun özgüveninin arttığını görüyoruz.

Busece: Günümüzde mental aritmatik çok gündemde bir konu, buna benzetilebilir mi?

GA: Aslında evet. Kağıt katlarken biraz evvel de bahsettiğim gibi kişi sağ ve sol elini aynı anda kullanmak zorunda. Bu da çocuğun psikomotor gelişimine katkı sağlıyor. Bunun sonucunda da dil ve matematik alanında gelişim gözleniyor. Tıpkı mental aritmatik gibi. Yurt dışında yapılan deneylerde origami sayesinde beyin bir noktaya geldiğinde konuşma güdüsü arttığı gözleniyor ve bu rehabilitasyon amaçlı kullanılıyor.

Busece: İstanbul Oyuncak Müzesi ile tanışmanız nasıl oldu?

GA: Buranın kendim için bir şans olduğunu düşünüyorum. Yaptığım işlerde seçiciyimdir. Sabırlı bir insanımdır. Bence doğru bir iş olmadıkça hiç yapmamayı tercih ederim. Hayattaki önceliklendirmelerim farklıdır. Sosyal bir fayda sağlamak isterim. Çocukları çok seviyorum. Benim de bir kızım var. İstanbul Oyuncak Müzesi de beklentilerimi karşılayan en doğru yerdi.

1DSC08221Busece: Çocuklara eğitim vermek zordur. Sıkılırlar, algıları çabuk dağılır… Nasıl bir yol izliyorsunuz bu konuda?

GA: Çok doğru. Bunun için her ay farklı konseptler yaratıyorum. Sadece kafamda bir plan yapıp derse gitmiyorum. Her eğitim öncesi ben de çalışıyorum. Nasıl daha da keyifli kılarım diye. Çünkü tek bir materyalimiz var, o da kağıtlar. Öncelikle bunlarla ilgilerini çekiyorum. Boyutları, renkleri, desenleri farklılaştırıyorum. Yurt dışından sağladığım özel kağıtlar kullanıyorum. Yetmiyor tabii… Belki günün sonunda aynı şeyleri yaratıyor her çocuk ama önemli olan kompozisyon. Buradan her çocuk kağıttan yarattığı farklı hikayelerle ayrılıyor.

Busece: Peki biraz da özele girelim, kimdir Gökçen Atamgüç?

GA: (Gülümsüyor) İç Mimar’ım aslında. Bir süre bu mesleği yaptım. Sonrasında mekan tasarımı ve organizasyon gibi konularda da tecrübe kazanacağım işlerde bulundum. Yine ara ara parti konseptleri için hizmet veriyorum. Ama yine biraz farklılaştırarak. Mesela Şirinler konsepti isteyen biri için mekanı her şeyiyle maviye boyayıp şirinler bayrakları ile donatmak değil benim için doğru. Sorarım “Çocuğunuz Şirinler’in neyini seviyor? Hangi karakter favorisi? Renkleri mi ilgisini çekiyor, yaşadıkları küçük evler mi?” Öğrenirim, detaylardır benim için asıl önemli olan… Ve o mekanı çocuğun hayalindeki şirinler dünyasına çeviririm. Daha da özele girersek, çok sevdiğim eşimle, hayatı ona ve kendimize güzelleştirmeye çalıştığımız bir kızım var. Kızım olduktan sonra artık farklı şeyler yapmak istedim ve çok sevdiğim origamiyi hayatıma soktum.

Eve gelip konuştuklarımızı kaleme alırken düşünüyorum da; hani bazı insanlar vardır vizyonunuzu geliştirir, iyi ki hayatıma dokunmuş dersiniz… Gökçen Atamgüç de hayata bakışı ile sanki benim başka bir yanım… Daha konuşmasıyla sabrın huzurunu yansıtıyor karşısındakine. Duruşundaki asalet ve güzelliği de fotoğraflar anlatıyor sanırım. Başarıların daim olsun Gökçen Atamgüç…

http://www.gokcenatamguc.com/

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

Benzer yazılar

Yorum Yapın

*