Yurt dışında araç kiralayanlardan mısınız?

Renta carAmerika hazırlıklarımız tam hız devam ediyor… Büyük bir heyecanla aldığım Amerika vizesi, uçak bileti derken, yaklaşık 4.500km yol yapmayı hedeflediğimiz Route 66 yolunun araç kiralama faslını da tamamladık. Araç kiralama deyip de geçmeyin… Bir sürü alt detay var. Amerika için konuşuyorum, “Drop off fee” diye bir olay var mesela. Türkçe açıklaması ise, başlangıç noktamız olan Chicago’dan aracı alıp, Los Angeles’ta aracımızı teslim edene kadar 8 eyalet geçeceğimizden, -bu da aracı aynı eyalet içinde teslim etmeyeceğimiz anlamına geliyor- bizden ciddi bir tutar para istiyorlar. E tabii bunun haricinde çift şoför olacağımız, 7/24 destek hizmeti istediğimiz, kaza anlarındaki risklerden korunmak adına full sigorta yaptırmamız gerekmesi de cabası… Araç kiralamayla ilgili sayısız firmayı gözden geçirdik, yüzlerce forum okuduk ve sonunda benzer şirketlerin bir araya toplandığı www.ibookacar.com sitesinden alım yapmak koşuluyla National firmasının araçlarında karar kıldık. Okuduklarımız diyor ki, ellerinde kiraladığımız segmentte araç yoksa bir üst modelle değişiklik yapabiliyorlarmış gidildiğinde… Artık ne yaşadığımızı döndükten sonra revize ediyor olurum 🙂 (Edit: Tatilden döndük… Ve evet ellerinde satın aldığımız segmentte araç olmadığından üst segmentte araç önerdiler ve ikiletmeden kabul ettik. Sonuçta yol boyunca altımızda Jeep Petriot marka araçla keyifli bir sürüş yaptık)

Unutmadan, Amerika’da polis çevirmelerine karşı herkes bizi uyarıyor. Hız limitlerini, ekstra trafik tabelalarını çalışmaya başladık bile, malum bir de üstüne ceza yemeyi arzu etmiyoruz. Uyarılan bir diğer konu da polis geldiğinde Türk mantığını bırakmamız yönünde. Hani çoğumuz kenara çekip dışarı çıkarız ya… “Sakın!” deniyor… Camı en fazla bir karış indirip, elini direksiyondan ayırmadan beklemek gerekiyor polisi… Aksi durumda polis seni risk olarak görürse, ateş etme yetkisi elinde! (Edit: Fazlasıyla kurallara uyduk sanırım. .4.500’ün üzerinde km yapmamıza karşılık hiç ceza yemedik… Üzerine bir de polislerle fotoğraf çektik 🙂 ) 

Bir diğer konu da ehliyet tabii ki… Bizim mevcut ehliyetler uluslararası nitelik taşımıyor. Şu yeni uluslararası nitelikteki ehliyetlerle değiştirelim dedik… Ama onda da neredeyse tüm Avrupa ülkeleri var olmasına karşılık, Amerika’da geçerli değil… Mevcut ehliyetler Turing’den Uluslararası Sürücü Belgesi http://www.turing.org.tr/uluslararasi-surucu-belgesi/ alınması gerekiyor. Ederi de 2016 itibariyle 446,37.-TL. Orada uzun süre kalınmayacaksa -turistik kısa süreli seyahatlerde- bu belgenin alınmasa da olabileceği, polislerin mevcut ehliyette sıkıntı yaratmadıklarını söylüyor. Açıkçası iki kişi 900.-TL’yı da buna harcamak istemediğimizden biz gözü karalık yapıp, sadece yenilediğimiz yeni ehliyetlerimiz ile gideceğiz bakalım… (Edit: Biz hiçbir sorun yaşamadık, gerçi dediğim gibi hiç çevirmeye de girmedik) Bu arada aklınızda olsun ehliyetinizi şu yenileri ile değiştirmeyi planlıyorsanız bugünden yarına randevu vermiyor şu sıralar sistem. Biz en erken 20 gün sonrasına bulabildik. Sonrasında iş evrakları toparlamaya kalıyor. Sağlık raporu alırken, aldığınız raporunun her emniyet müdürlüğünde geçip geçmediğini sorun, bazı sağlık merkezlerinin raporu sadece yakın emniyet müdürlüğünde geçerli oluyormuş. Biyometrik fotoğraf artık hayatımızın bir parçası oldu. Sağlık raporu için bile 2 tane istiyorlar. Bir de banka ödemesi var. Onu da iki dekont halinde çift imza ile kabul ediyorlar. Her banka yapmıyor aklınızda olsun.  Gittiğinizde bunlara ek nüfus cüzdanı fotokopisi ve eski ehliyetinizi istiyorlar.  Orada alınan parmak izinizle işlem tamamlanıyor. Ehliyetiniz 3-4 gün içinde vereceğiniz adreste…

İşte şimdilik Route 66 planlaması sayılı günler kala bu aşamada!…

“Amerika vizesi” ile ilgili aklımda bir sürü soru var diyorsanız “Amerika vizesini merak edenlere”

“Route 66 gezi”miz ile ilgili bilgi almak isterseniz “İşte çılgın bir yol hikayesi… Route 66”

Ölmeden önce yapılacaklar listenizden bir madde daha silmek isterseniz, “15.000 feet yükseklikten gökyüzü dalışı… Skydive Las Vegas!”

“İşte çılgın bir yol hikayesi… Route 66!”

Gün 1- Route 66’da geçecek ilk günün heyecanı

Gün 2- Route 66 bizi kalbi güzel insanlara doğru sürüklüyor…

“Gün 3- Route 66’nın her köşesinde ayrı bir ayrıntı gizli…”

“Gün 4-Route 66 serüveninde bir günde üç eyalet”

“Gün 5 -Route66’da baktığın her nokta farklı bir renk!…”

“Gün 6-Route 66 ruhunu yaşamaya ne dersiniz?”

“Gün 7 -Route 66’da New Mexico’dayız… Ve mutlaka Santa Fe!”

“Gün 8 -Route 66’da Albuquerque’de Romantizm…”

“Gün 9 -Route 66’da Vahşi Batı’ya Hoş Geldiniz!”

“Gün 10 -Route 66’da Doğa ile içiçe bir gün: Grand Canyon!”

“Gün 11 -Route 66 Çöllerinde Sessizliğin Çığlığı”

“Gün 12 -Route 66 yolunda Türk bayrağımız Bagdad Cafe’de”

“Gün 13 -Hoşçakal Route 66!”

“Grand Canyon ve aşk dolu ‘Evet!’ yanıtı…”

“Hayallerimin Başlangıcı… Chicago!”

“Biraz biraz Los Angeles…”

“Günahlar Şehri Las Vegas!”

başlıklı yazılarımı da okumanızı öneririm.

Yol boyunca çektiğimiz videoları Busece Kareler YouTube kanalından izleyebilir, dilerseniz takip listenize ekleyebilirsiniz.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

Benzer yazılar

“Yurt dışında araç kiralayanlardan mısınız?” İçin 8 Yorum Var

 1. Burak

  Merhaba, uzun süre kalacaksanız mutlaka internet paketi olan birer SIM kart alın. eBay’de uygun fiyatlara satılıyor, hatta gitmeden bile alabilirsiniz, uluslarası gönderim yapıyorlar. Bu sayede navigasyon cihazı için günlük 10 dolarlık ek masraf yapmazsınız. Google Maps canlı trafik bilgisini de kullanarak çok başarılı çalışıyor. Kiralamayı internetten yapsanız da aracı almaya gittiğinizde bir sürü ek hizmet satmaya çalışıyorlar, bunlara hazırlıklı gidin. Uzun yol yapacağınız için gerektiğinde yol yardım ve çekici vs hizmetlerini değerlendirin. Bunlar Amerika’da çok pahalı, ihtiyacınız olursa sıkıntı olabilir. Biz 6 kişi 8 kişilik mini van kiralamıştık, çok rahat oldu. Binek araç yerine düşünebilirsiniz bence, fiyat farkı çok değil. Hız limitleri ve trafik işaretlerine çok dikkat edin, gider gitmez Türk kafasından çıkın.

  1. buse

   Burak Bey merhabalar, verdiğiniz bilgiler için teşekkürler… Araç kiralama ile ilgili ek paketlerin neredeyse tamamını aldık sıkıntı yaşamamak adına. Diğer konuları da yazdım aklıma 🙂 sevgiler…

 2. Oktay

  Buse Hanım selamlar,

  Drop off fee Türkiye’de de halen bir çok firmada uygulanıyor. Sabiha Gökçenden araç alıp Taksime bırakmak isterseniz bile alıyorlar. Avis, Garenta gibi şirketler artık almıyor.
  Her kiralama firması kiraladığınız segmentte araç yoksa bir üstünü vermekle yükümlüdür. Hatta oraya gittiğinizde çok daha düşük ücretlerle upgrade imkanınız var, mutlaka sorun.
  Türk ehliyeti ülkeye girdikten sonra 6 ay geçerli. Eski ehliyetinizi de kullanabilirsiniz, ben öyle yaptım. Uluslararası ehliyete sakın o kadar para vermeyin. Ben 3 parçaya bölünmüş ehliyetimle bile bir çok ülkede araç kiraladım.
  En önemli konu, polis sizi durdurursa kesinlikle kapıyı açmayın, elleriniz direksiyonda polisin gelmesini bekleyin, dur tabelası olan yerde mutlaka tekerleğiniz dursun, öyle hareket edin. “yield on green” kırmızı yanarken yazmıyorsa sağa dönebilirsiniz.

  1. buse

   Oktay Bey merhabalar… Ehliyet konusunda rahatlattınız beni, teşekkürler… Diğer bilgiler de çok kıymetli, mutlaka dikkate alacağız! Sevgiler 🙂

 3. Gunay

  Bu arada rahat olun kendi ehliyetinizle 6 ay kullanma hakkınız var eger eyaletler arası kural değişmiyorsa bu böyle canım. Ben her seferinde kullanıyorum arabamı sorun olmuyor

  1. buse

   O super! Bu haber iyi oldu 🙂

 4. Gunay

  Busecim amerikada araba kullanmak,yön bulmak çok kolay.kurallara uydugun sürecede polisle işin olmaz.hız limitleri degiştikçede yol kenar levhalarında var.ekstra dıkkat edilmesi gereken yol çalışması olan yerlerdeki hız şimiti değişikliğine dikkat.çünkü cezası çok ağır.Bir de nevigasyon istedinizmi kiralama şirketinden bilmiyorum ama çok büyük rahatlık.varış noktanızı yazın ve tum yol boyunca hız limitinde sizi uyarsın. Keyifli yolculuklar….
  Sevgiler Günay..

  1. buse

   Günaycım, bilgiler için çok teşekkürler… Mutlaka dikkate alıyor olacağız. Sevgiler 🙂

Yorum Yapın

*