Çocuğunuz cinsel tacize uğradı mı?

çocuk-istismarı[1]

Çocuklarımız… Hepimiz için çok kıymetliler öyle değil mi? Peki size birkaç sorum var… Onları hayal ettiğiniz kadar koruyabiliyor musunuz? Her an yanında mısınız? Onun özel bölgelerine birisi dokunsa size söyler mi? Birisi O’na cinsel organını gösterse size anlatır mı? “Beni öpme!” dediğinde onu öpmek için ısrarcı oluyor musunuz? Eve dayısı gelse “koş dayını öp” diye O’nu yönlendiriyor musunuz?

Bir hikaye anlatayım size… 8-9 yaşlarında bir kız çocuğu ve farklı şehirde yaşadığı için sürekli evlerinde kalmalı olarak konuk olan bir erkek akraba… 20’li yaşlardaki bu erkek akraba, odada bir şekilde kız çocukla yalnız kaldıklarında -kaldı ki şimdi o günlere döndüğünde bu yalnız kalma anlarının bilinçli yaratıldığını anlıyor- karşılıklı oturarak konuşmak yerine küçük kızı kucağına alarak anlatımını sürdürmek istiyor. Kız için o kişi ağabeyinden farksız ya reddetmiyor ilk önce. Ama oturduğu yerde “erkek”liğinin hareketliliğini hissettiğinde huzursuz oluyor. Kalkmak istiyor ama erkek izin vermiyor. Daha ileri gitmiyor ama bu neredeyse her geldiğinde devam ediyor. Kız çocuk -o sevmediği his her neyse- yaşamamak için, artık o ağabeyle bire bir kalmamak için çaba sarf etmeye başlıyor kendi çapında. Evin içinde bir kovalamaca… Şimdilerde 30’larında olan o kadına şimdi soruyorum “Neden ailene seni mutsuz eden bu durumu anlatmadın?” diye… “Bilmiyorum!” diyor sadece, o günkü sıkıntısı bugün de yüzüne yansıyarak…

1Bir seminere katıldım, Uzman Psikolog Iraz Toros Suman’ın anlatımıyla “Çocuklara cinselliği nasıl anlatırız?” dı konusu… Başlık bu olmasına karşılık alt başlıklarından olan “Cinsel İstismar” konusu beni oldukça düşündürdü. Çıktığımda allak bullak olmuştum. Verilen istatistikler, anlatılan gerçek hikayeler durup bir daha, sonra bir daha bu konu ile ilgili düşünmemi sağladı. Temkinle yaklaşıyorum hayatın bu gerçekliğine, yok sayamıyorum çünkü ben de bir anneyim ve korkuyorum, sinirleniyorum bu konuyu düşündükçe…

O gün seminerde tekrar tekrar Iraz Hanım’ın anlattığı bilgileri bugün kızımın anlayacağı şekilde öğretmeye çalışıyorum O’na. Dedi ki uzmanımız “İyi dokunuşla, kötü dokunuş arasındaki farkı öğretmeliyiz çocuğumuza. Cinsel organlarının gerçek isimlerini kullanmalıyız; yeri geldiğinde, kuku değil vajina, pipi değil penis olmalı dilimizde. Bir yetişkinin cinselliğinden detaylı bahsetmemiz elbet gerekmiyor ama sorduklarına yanıt olmalıyız. Bunu yapmadan önce kendi değer yargılarımızı gözden geçirmeliyiz; rahat olmalıyız mesela. Hazır değilseniz gelen sorularına, zaman istemeliyiz ondan. Ama yanıtlamalıyız da gecikmeden. Sorduğu kadarına yanıt vererek diyaloğu konferansa dönüştürmeliyiz. Kitap ve görsellerden yararlanarak onun anlayabileceğe bir şekle çevirmeliyiz konuşmamızı…”

O gün öğrendim ki ensest tahmin ettiğimiz oranların çok üzerinde ve ne yazık ki ne ekonomik statü dinliyor ne de sosyal sınıf… Ya da ne kız çocuk diyor, ne de erkek… Çocuklarımıza ara ara tekrarlamamız gereken en önemli şeylerden biri, “Bedenin sana ait!” Sana istemediğin bir dokunuşu kimse yapamaz, bu akrabamız dahi olsa…”. “Senin engelleyemediğin bir durum olursa gel bana haber ver ya da en yakınında güvendiğin bir yetişkine, mesela öğretmenine.”

İstenmeyen her dokunuş cinsel istismardır. O istemiyorum demesine karşılık zorla öpmek. Buna “Hadi amcayı öp, bir sarıl…” diye ısrar etmek de dahil…

“Çocuklarınız cinsel içerikli hikayeler anlatıyorsa dikkatinizi ona vermelisiniz.” diyor psikologumuz… Dinlemeli, anlamaya çalışmalı, gerekiyorsa destek almalıyız. Cinselliği konuşurken birkaç önemli noktaya temas ediliyor:

-Her konuşmanız “sevgi” içersin.

-Cevaplarınız sade olsun.

-Sorduğu kadarına yanıt verin.

-Sakin olun ve soruyu tam anlayın.

-Diğer bilgi kaynaklarından (arkadaş) faydalanıp faydalanmadığını öğrenin.

-Cinsel organların gerçek adlarını söyleyin.

-Cinselliği konuşmaya erken başlayın.

-Sorularını yargılamayın.

-Çocuğunuza dokunmanın sınırlarını öğretin.

Bunun yanı sıra konuyla ilgili bazı kitaplar önerdi Iraz Hanım… Bir uyarısı var; önce siz okuyun… Çocuğunuzun bu kitaba hazır olup olmadığını en iyi siz bilirsiniz.

  • Jennifer Moore Mallinos “Sır Versem Saklar Mısın?”
  • Peter Mayle “Ben Nereden Geldim?” Sistem Yayıncılık
  • Peter Mayle “Bana Neler Oluyor?” Sistem Yayıncılık
  • “4-6 Yaş Çocuklar İçin Cinsel Bilgiler” Epsilon Yayınları
  • “7-9 Yaş Çocuklar İçin Cinsel Bilgiler” Epsilon Yayınları
  • “10-13 Yaş Çocuklar İçin Cinsel Bilgiler” Epsilon Yayınları
Bir kitap önerisi de ben yapabilirim; “Prof. Dr. Z. Bengi Semerci Çocuklarımızla Cinsellik Hakkında Nasıl Konuşmalıyız?” bu da siz yetişkinler için… “Çeşitli yaş aralıklarında çocuğuma nasıl konuşmalıyım?” diye kaygınız varsa size yol gösterici olacağına inanıyorum.
Bu seminer sonrası kitapların tamamı kütüphanemizde yerini aldı. Birkaç tanesini kızımla birlikte okuduk bile. Onunla yaptığımız uyku öncesi sohbetlerinde de bu konuyu ara ara gündeme getiriyorum farkındalık yaratmak adına.
Kaderci olmayalım, önemseyelim…
Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

Benzer yazılar

Yorum Yapın

*