Atamızın Mozolesi

DSC08586

Ankara‘da Atamıza saygı için Anıtkabir’deyiz… Anıtkabir’in en önemli bölümü olan Mozole’ye, Tören Meydanı’ndan 42 merdivenli basamakla çıkılıyor. İki katlı ve dikdörtgen yapılı bir planı olan Mozole, 72x52x17m. boyutlarında uzun dikdörtgen plan üzerine kurulmuş olup; ön ve arka 8, yan cepheler ise 14,40m. yüksekliğinde 14 kolonatla çevrelenmiş. Cephesinde, solda Atatürk’ün Türk gençliğine hitabı, sağda ise Cumhuriyet’in kuruluşunun 10.yıldönümünde söylediği nutku yer alıyor. Harfler taş kabartma üzerine altın yaldızlarla yazılmış.

Atatürk’ü Türk milletine ve dünyaya daha iyi tanıtmak amacıyla mozolenin altında 3 bin metrekarelik sütunlu boş alan Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak düzenlenmiş. Yılda ortalama 5 milyon kişinin ziyaret ettiği Anıtkabir’de ziyaretçileri Atatürk ve cumhuriyet tarihi ile ilgili bilgileri sunmak amaçlanıyor. İçinde çeşitli panoramaları barındıran müzede Çanakkale Savaşı, Sakarya Meydan Muharebesi ve Büyük Taaruz, görsel çeşitlilik de kazandırılarak üç boyutlu ve ses efektleriyle süslenerek anlatılmıştır.

Ankara’ya gittiğinizde Atamızı ziyaret etmeyi ve büyük zorluklarla kazanılan savaşları hissetmeden dönmemeniz dileğiyle..

Ankara fotoğraflarının tamamı için… Foto… Foto…

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

Benzer yazılar

Yorum Yapın

*