Sualtının renkli dünyasını keşfedin!…

Suyun altını da keşfetmek lazım! Eski işimde banka çalışanları için dalış sertifikalarını ve eğitimlerini veren kurumları epey bir araştırmıştım. O dönemde çalışanlarımız için yaptığım hazırlığı artık kendim için uygulama zamanı gelmişti.

1IMG_5982En uygun olanı belirleyip; hem teorik hem de pratik dersleri almak üzere Erikli’ye doğru düştük yollara… Scuba dalışı ile ilgili temel bilgi ve becerilerin öğretildiği bir eğitim almamız gerekiyordu önce. Aldığımız bu sınıf içi eğitim programında önce dalış malzemelerini tanıttı eğitmenimiz… Sualtında haberleşmeyi nasıl sağlayacağımızı pratik ettik… Basıncın üzerimizdeki etkisi, yaşanabilecek sorunlar ve çözümlerini öğrendik.

İlk gün sığ deniz dalışı ile başladı sudaki eğitimler… Giydiğim özel kıyafetler gerçekten çivi gibi suyu bile hissettirmeyecek kadar etkiliymiş gerçekten… Ama bele bağlanan ağırlıklar yok mu? Oturduğumda kalkmak için 1IMG_5990iki kişiden yardım almak durumunda kaldı, ben ki kilo az olunca baya bir ağırlık bağlamak durumunda kaldılar tabii… İlginç bir deneyimdi suyun altı; bir o kadar da yürek istiyor bence… Hayalimde kurduğumdan biraz daha ürküttü beni dalışlar… Sanırım kendi içimdeki bir korkuyu da keşfetmiş oldum sayesinde, tam da olmasa da kapalı yerde kalmak çok da hoşuma gitmiyormuş meğer, ben de şaşırdım… Ağzında tüpler, gözde maske, riskler derken biraz panikledim. Taa ki açık deniz dalışı yapana kadar… Eğitmeninizle aranızda güven doğarsa, risk yaşadığınızda ki küçük de olsa ben de atlattım, maskeme su doldu ve boşaltmak için bir gün evvel aldığımız eğitimin ne kadar önemli olduğunu gördüm; ne yapabileceğinizi biliyorsanız değmeyin keyfinize… 15 metre dalışımda suyun altında kumlara uzanmak, canlılara dokunmak inanılmazdı…

Herhangi bir sağlık sorununuz yoksa, pratik ve teorik eğitimleri alıp sınavlarda başarılı olursanız siz de bu deneyimi mutlaka yaşamalısınız! Belki de su altının gizemli dünyası hayatınızın parçası haline gelecek…

Evet ben CMAS 1 yıldız dalıcı bröveli bir balık adamım! Ya siz?

Farklı tecrübeler yaşamaktan hoşlanıyorsanız bu yazılarım da ilginizi çekebilir;

Artık motorsiklet kullanma zamanınız gelmedi mi?

Gökyüzünden merhaba! “Paragliding…”

Uçmayı seviyorum! Ölüdeniz Babadağ atlayışı…

Antalya Köprülü Kanyon’da rafting ile köpüklü sulara…

Ve ikinci dövme gelir!..

Yepyeni bir sporla tanıştım: Slackline!

Kamp Ateşi’ni Yedigöller’de yaktık…

15.000 feet yükseklikten gökyüzü dalışı… Skyd’ve Las Vegas!

Tolstoy’un şu sözünü ara ara kendime de hatırlatıyorum tekrar buraya da not düşeyim… Demiş ki; “Hayatta unutamayacağımız en büyük pişmanlık, pişman olurum diye yapmadıklarımızdır.”

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

Benzer yazılar

Yorum Yapın

*